Strona główna > Aktualności > Treści

Jaka jest różnica między oświetleniem asymetrycznym a symetrycznym?

Dec 06, 2019

Symetryczne źródła światła rozprowadzają światło równomiernie we wszystkich kierunkach. Ten rodzaj wiązki światła jest zalecany zarówno do ogólnego oświetlenia dużych przestrzeni, jak i do oświetlenia akcentującego do zadań wizualnych. Z drugiej strony asymetryczne oświetlenie jest idealne do skupiania wiązki światła w jednym kierunku. Dlatego może być skutecznym rozwiązaniem dla biur, ponieważ nie powoduje bezpośredniego olśnienia, które może powodować zmęczenie oczu przy przedłużonej ekspozycji.

Niezależnie od tego, czy znajduje się na boisku sportowym, na ulicy, na parkingu, a nawet na biurku - rozkład światła musi być stały i wygodny dla oczu i skierowany na oświetlenie potrzebnego obszaru.

Na przykład domowe światło do czytania nie powinno wpływać na inne osoby w pomieszczeniu oglądające telewizję, zapewniając jednocześnie odpowiedni poziom światła na stronie i bez nadmiernego olśnienia. Podobnie sąsiedzi boiska sportowego nie chcą być czujni podczas nocy gry przez niechciane jasne światło wpadające przez okna.

Termin asymetryczny strumień świetlny to termin opisujący system, w którym światło jest kierowane na boki (lub w układzie asymetrycznym). Dla porównania symetryczne oświetlenie równomiernie rozprowadza światło we wszystkich kierunkach.

symmetric-vs-asymmetric-area-light

Nowe standardy (AS2482: 2019) weszły w życie na początku tego roku, co nakłada obowiązek wyboru produktów oświetleniowych do przestrzeni publicznych, takich jak boiska sportowe, które minimalizują potencjalnie natrętne efekty oświetlenia, w tym rozlanie światła i olśnienie. Dotyczy to również znaków wewnętrznych, zewnętrznych i zewnętrznych, fasad i innych przedmiotów. Niektóre władze lokalne wprowadziły ograniczenia dotyczące częstotliwości użytkowania i godzin działania oświetlenia zewnętrznego oraz poziomów światła rozlanego poza granice terenu.

Ten nowy standard dotyczy przede wszystkim nowych instalacji oświetleniowych i ma wpływ na każdy projekt obejmujący oświetlenie zewnętrzne.

Olśnienie występuje, gdy oko napotka więcej światła, niż jest w stanie sobie poradzić. Luminancja to światło odbijane od oświetlanej powierzchni, takiej jak biały kawałek papieru lub stół warsztatowy ze stali nierdzewnej, co należy wziąć pod uwagę. Podobnie zbyt duży kontrast lub cień mogą utrudniać prawidłowe wykonanie zadania. Są to wszystkie czynniki, które można wziąć pod uwagę przy projektowaniu oświetlenia, aby pomóc w planowaniu właściwego wyboru i rozmieszczenia produktu.

lighting-distribution-asm-sym

W przypadku oświetlenia obszarowego istnieją trzy sposoby kierowania światła tam, gdzie jest to potrzebne, dzięki najnowszym funkcjom LED:

  • Wybierz odpowiedni kąt wiązki. Fireflier oferuje szeroki zakres kątów rozsyłu światła od bardzo wąskiego do szerszego rozproszenia światła w zależności od obiektywu. Jest to wstępnie ustawiona opcja, dlatego przy zamawianiu ważne jest wybranie odpowiedniego kąta wiązki dla aplikacji.

  • Tarcze i regulowane wspornikimożna go użyć do fizycznego dostosowania światła w celu zminimalizowania olśnienia i skierowania światła tam, gdzie jest ono potrzebne. Jest to szczególnie ważne w przypadku oświetlenia sportowego, które kieruje światło w dół tam, gdzie jest ono potrzebne, minimalizując rozlanie światła na nocne niebo lub odblaski dla widzów.

  • Inteligentne sterowanie- Ściemnianie 1-10 V, sterowanie DALI, Zigbee i DMX to tylko niektóre funkcje nowych modeli oświetlenia, umożliwiające asymetryczne programowanie opraw w celu kierowania światła tam, gdzie jest ono potrzebne.

Fireflier ma pełen zakresNaświetlacze sportowe i obszarowe, zarówno z funkcjami symetrycznymi, jak i asymetrycznymi. Jeśli nadal nie masz pewności, jakie opcje oświetlenia LED do oświetlenia powodziowego i obszarowego będą odpowiednie dla twojego projektu, napisz do nas za darmo!