Strona główna > Aktualności > Treści

Dlaczego ciepłe białe światła uliczne LED są lepsze dla naszego środowiska

Aug 19, 2020

LED-Street-light-application

Wiele osób jest zaskoczonych, gdy dowiaduje się, że umieszczanie świateł LED wzdłuż ulic jest dobre dla środowiska. Jest ku temu wiele powodów.

CzemuŚwiatła uliczne LEDsą najlepsze dla naszego środowiska

Oto niektóre z głównych powodów, dla których te światła LED są najlepsze dla naszego środowiska:

  • Zużywają mniej energii niż tradycyjne lampy wyładowcze o dużej intensywności (HID)

  • Trwają do trzech razy dłużej niż światła HID

  • Zmniejsz emisje gazów cieplarnianych

  • Kosztują mniej niż światła HID w utrzymaniu

  • Emituj bezpośrednie oświetlenie, aby ograniczyć wpadanie światła

To są świetne powody, dla których miasta zaczynają używać tych świateł, ale muszą również wziąć pod uwagę, że emitowane są różne kolory - z których nie wszystkie są odpowiednie do oświetlenia zewnętrznego. Na przykład białe światło wzbogacone o jasny niebieski spowoduje problemy zarówno dla ludzi, jak i dla dzikiej przyrody. Dlatego najlepsze są cieplejsze kolory.

CCT powie Ci, jakiego odcienia i odcienia bieli można oczekiwać od określonej latarni ulicznej. Jest mierzona w kelwinach (K), co odpowiada stopniom Celsjusza. Różne temperatury na skali Kelvina przedstawiają różne kolory. Na przykład światło o temperaturze 2000–3500 K wygląda bardziej pomarańczowo / żółto i jest nazywane bardzo ciepłą lub ciepłą bielą, a wraz ze wzrostem temperatury w kelwinach kolor zmienia się na bardziej „papierową biel” znaną jako naturalna lub neutralna biel (między 3500 K a 5100 K ) i ostatecznie w niebieskawo-biały, znany jako zimna biel (5100K-20000K).

Color-temperature

Zaleca to Międzynarodowe Stowarzyszenie Ciemnego Nieba (IDA), grupa, której celem jest ochrona nocnego niebaŚwiatła uliczne LEDmają CCT 3000 K lub mniej. Te światła uliczne będą miały ciepły biały blask, który jest bezpieczniejszy dla ludzi i dzikiej przyrody. Współczynnik CCT światła dziennego wynosi około 6500 K, co wydaje się bladoniebieskie. Wprowadzanie tego typu światła do domów ludzi przez okna w nocy może zahamować produkcję melatoniny i zakłócić rytm dobowy. Melatonina nie tylko pomaga nam zasnąć; ma właściwości przeciwutleniające, wzmacnia układ odpornościowy i reguluje niektóre hormony. Byłystudiapokazując, że może nawet pomóc w IBS, a także w profilaktyce migreny i raka.

W ciągu dnia światło zmienia się od ciepłej bieli o świcie do naturalnej bieli, a następnie do chłodnej bieli po południu, z powrotem do naturalnej bieli, a ostatecznie do ultra ciepłej bieli o zachodzie słońca. Nasze ciała są przyzwyczajone do tego cyklu światła. Sztuczne światła odbiegające od naturalnego cyklu oświetlenia mogą zaburzać nasze rytmy dobowe. Narodowy Instytut Ogólnych Nauk Medycznych stwierdza, że ​​„Rytmy okołodobowe to fizyczne, psychiczne i behawioralne zmiany, które następują po mniej więcej 24-godzinnym cyklu, reagując głównie na światło i ciemność w środowisku organizmu”.

Według healthybuildingscience.com ”. . . różne rodzaje światła wywołują różne efekty fizjologiczne. Niebiesko-białe światło, podobne do jasnego światła w południe, tłumi melatoninę i zwiększa serotoninę, to światło jest świetne do aktywności. Odwrotnie czerwono-pomarańczowe światło wyzwala melatoninę w przygotowaniu do snu. Jeśli wszystko jest w równowadze, organizm będzie wytwarzał dopaminę, serotoninę, kortyzol i melatoninę w odpowiednich ilościach o właściwej porze dnia ”.

Na swojej stronie internetowej IDA cytuje ważne informacje zraporto wpływie świateł ulicznych LED na ludzi i środowisko. Według tego raportu, badania wykazały, że wystawienie na działanie światła przy wyższym CCT przed pójściem spać może negatywnie wpłynąć na wzorce snu. Raport mówi dalej, że ciągłe zakłócenia snu mogą prowadzić do raka, otyłości, chorób serca i cukrzycy.

Oprócz możliwego wpływu na zdrowie, chłodne białe światła uliczne mogą zwiększyć olśnienie niepełnosprawności. Olśnienie niepełnosprawności ma miejsce, gdy do oka wpada światło rozproszone i wpływa na zdolność prawidłowego widzenia odległości i przestrzeni. Wedługraport, to się stało ". . . ponieważ niebieskie światło rozprasza się bardziej w ludzkim oku ”. Chociaż nie powoduje bezpośrednio szkód dla czyjegoś zdrowia, oślepianie zmniejsza bezpieczeństwo kierowcy i może prowadzić do wypadków drogowych.

W nocy niebieskie światło używane na zewnątrz może również siać spustoszenie w ekologii. Wprowadzenie światła z CCT zbliżonym do światła dziennego zasadniczo zmienia dzienny cykl, do którego są przyzwyczajone rośliny i zwierzęta. Polują, rozmnażają się, śpią, migrują i chronią się od tego cyklu światła i ciemności. Zwierzęta nocne bardzo ucierpiały z powodu zimnego, białego światła w nocy; IDAraportyże według naukowca Christophera Kyba „. . . wprowadzenie sztucznego światła prawdopodobnie stanowi najbardziej drastyczną zmianę, jaką ludzie dokonali w swoim środowisku ”. Populacje owadów maleją, ponieważ przyciąga je chłodne białe światło. Krążą pod nim, aż do momentu wyczerpania i śmierci. Rośliny, ptaki i inne zwierzęta potrzebują owadów, aby przetrwać, więc sam ten fakt ma ogromny wpływ na nasz ekosystem.

Ponieważ niebieskie światło ma większy zasięg, chłodne białe światła LED używane na zewnątrz w nocy mogą przyczynić się do zanieczyszczenia światłem lub rozjaśnienia nieba. Zmniejsza to widoczność gwiazd i może mieć negatywny wpływ na badania astronomiczne. Jeśli używane są chłodne białe światła LED, powinny być osłonięte lub skierowane bezpośrednio w dół, aby zapobiec zanieczyszczeniu światłem.

Wszystkie fakty dotyczące chłodnego białego oświetlenia jasno pokazują, dlaczego światła emitujące ten kolor nie powinny być używane w zewnętrznych miejscach publicznych w nocy. Nie oznacza to, że chłodne białe światła LED są w jakikolwiek sposób złe. Po prostu lepiej nadają się do zastosowań wewnętrznych lub obszarów, które nie będą miały dużego zasięgu, takich jak wejścia do budynków lub doki załadunkowe. Świetnie nadają się również do zastosowań ze światłami, które nie będą świecić przez całą noc, na przykład na zewnętrznych stadionach sportowych. To samo dotyczy naturalnych białych lamp ulicznych LED. Stanowią ulepszenie w stosunku do chłodnych białych świateł, ale nadal lepiej nadają się do podobnych zastosowań. Ciepłe białe światła uliczne LED i światła parkingowe - z CCT 3000 K lub mniej - są znacznie lepszą opcją dla publicznych obszarów zewnętrznych. Emitują znacznie mniejszą część niebieskiego światła - które jest niezauważalne dla oka - i są obecnie najlepszymi opcjami dostępnymi dlaświatła uliczne.